Bir münazırın başucu notları-1

 

 

Bu yazımızda yeni başlayanlar için; Münazara nasıl yapılır? Nelere dikkat etmemiz gerekir? İşin üç kağıt boyutu nasıl olur gibi sorulara cevap vereceğiz. Okunan bilgileri tamamen kişisel taktiklerdir tavsiye niteliğindedir.

1-İntro:

Konu verilmiş ve aklımıza argüman olduğunu düşündüğümüz bir iki madde gelmiştir hatta yeni başladığımız için sekiz dokuz tane argüman bulduğumuzu bile düşünebiliriz. Fakat sonradan aldığımız feedback[i] de aslında bulunan şeylerin bir argüman bile olma ihtimalinin olmadığını göreceğiz neyse buna sonra geleceğiz zaten diyelim ki buldunuz ve maça başladınız. Konuşma sırası bize gelene kadar sakin oluyor ve bir kâğıda argümanlarımızı yazıyoruz. Mesela HSK; Uyuşturucu serbest olmalıdır(Bu konu da hep örnek olarak verilir zaten). Konuya ilk önce sorular sorun Neden olmalıdır? Nasıl olmalıdır? Diyelim oldu bunun sonucuna kimler katlanacak? Gibi sorular sorun. Nihayet bu konu hakkında bir özgürlük argümanı buldunuz diyelim “Bazı, hatta birçok insan çok zarar görse bile uyuşturucu kullanımı kişinin hakkındır.” Argümanı kâğıda yazın sonra taktik aynı çekinmeyin ve bir soru daha sorun. Neden uyuşturucu kullanmak bu kişinin hakkıdır? Ve aklınıza gelen en mantıklı cevabı verip bunu ilk yazdığınız argümanın altına destekleyici bir cümle olarak yazın yani;

 

+HSK; Uyuşturucu serbest olmalıdır.

-Neden? Kim etkileniyor?

+Neden? Çünkü Bazı, hatta birçok insan çok zarar görse bile uyuşturucu kullanımı kişinin hakkıdır. Kim etkileniyor? Kullanan kardeşimiz.

+Neden?

-Çünkü bu adam bu uyuşturucuyu içince mutlu oluyor ve bu adamın vücuduna ne tür fantastik hamlelerde bulunacağı sadece onu ilgilendirir.

(Bu noktada araya bir parantez açıp örneğimizi iliştiriyoruz) Mesela içki de içebilir ve gidip satanist işlemlerde de bulunabilir (asıl önemli olan sanki liboşmuşuz gibi takılmak –lanet olsun adamım isteyen istediği gibi takılır demek yani-).

 

Başında artı olanları yazıyor ve bu işlemleri tekrar ederek argümanımızı geliştiriyoruz. Yani neyden bahsedeceğinizi yazdığınız giriş cümlesi. Sonra bir destekleyici düşünce cümlesi sebebi nedeni falan, bu düşünceye uygun bir örnek, detay, bir şeyler. Bir üst cümleyi destekleyen başka bir destekleyici düşünce cümlesi ve bu düşünceye uygun bir örnek veya detay veriyoruz.

Şimdi sıra size gelince kürsüye çıkın. Ve jürinin hoşuna gidebilecek biraz da ortamın gerginliğini alabilecek espri, şaka veya farklı bir giriş yapabilirsiniz. Bu noktada bir giriş sitili belirleyebilir ve artık o stille anılmak isteyebilirsiniz. Mesela ben falan filan bugün zaten ne bahsedeceğimi sizde biliyorsunuz ya da falan filan derki falan filan şöyle böyle şeklinde bir ünlü söz olabilir.

İşin bu kısmından sonra kesinlikle bir anlatılacak planı vermelisiniz örneğin bugün bu konuyu size iki argümanda anlatacağım ama geçmeden önce bir iki çürütmem var. Argümanlara çarpıcı isimler verin. Onları jürinin gözüne sokun. Mesela ilk argümanım uyuşturucu ve uyuşturucunun faydaları diyebilirsiniz. Artık hazırlanırken oluşturduğunuz ve yazdığınız cümleleri teker teker söyleme vakti link link anlatın bol örnek sallayın espri yapın ve maçı alın.

İkinci yazı: Turnuva ve Ötesi

 

 

[i] Maçtan sonra jürinin verdiği taktikler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s