Bir münazırın başucu notları-2

 

 

TURNUVA VE ÖTESİ

Aklınıza gelmiş olabilir diye söylüyorum? Bu kadar insan haftada iki akşam neden toplanıyoruz? Neden böyle uğraşıyor ve her akşam 101 partilerine gidiyoruz? Çok basit çünkü turnuva var. Bu yazıda turnuva adabı ve turnuvayı nasıl verimli geçiririz onlardan bahsedeceğiz.

 

İntro-2

 Artık eğitimlerimiz bir hız kazanmış ve siz değerli münazırlarımızdan bu yazıyı okuyanlar hala kovulmadıysa argüman nedir nasıl bulunur gibi sıkıntıları çözmüştür.(yada çözmek üzeredir) Bir gün kısa boylu başkanınız size gelip “Şimdi gençler turnuva var (büyük ihtimal Boğaziçi’dir) ona gideceğiz” der. Sakin olmaya çalışın çünkü az sonra da okuyacağınız gibi turnuvalar öyle Roma’da gladyatörlerin savaşı gibi allemin önünde arenalarda yapılan şeyler değillerdir.(itiraf edeyim ben ilk öyle zannetmiştim.) Ama gene de heyecanlı bir olaydır. İçinizden bazılarınız turnuvadan ziyade Boğaziçi’ne daha çok takılabilir unutulmamalıdır ki Boğaziçi’ne turnuvaya gitmek orayı kazanmak değildir. Her neyse turnuvadan önce takımlarınız kurulmuştur ve bir konsept içersin de sıralanmışsınızdır. Mesela FATİH DOMATES, FATİH BİBER, FATİH PATLICAN olabilir. İstediğiniz fanteziyi yapabilirsiniz.

O gün geldiğinde sabah servisiniz sizi önceden karar verdiğiniz duraktan alacaktır. Yavaş yavaş turnuvanın yapılacağı okula gelirsiniz yolda turnuva hakkında bir iki özel konuşma olur. Böyle işte bu maç gelirse şunu yapın falan filan gibi aslında hiç de işe yaramayan (daha sonra okuyacaksınız) bilgiler verilecektir ama yine de dinleyin ya da dinliyor gibi yapın.

Beklenen vakit gelmiştir turnuvanın yapılacağı yere varmışsınızdır ve içeride toplanma salonunda bir köşeye mevzilenmişsinizdir. Sahneye genelde gayet agresif hareketlere sahip bir abimiz çıkıp takım yoklaması alacaktır. “Arkadaşlar susun sakin olun hooop kime diyorum” gibi bir müddet bağırdıktan sonra takım yoklaması başlar. Teker teker takımlar okunur olmayanlara kızılır falan. Sıra size gelince çaktırmadan bir etrafınıza bakın tüm takımlarınız orada mı diye eğer değilse sakin bir şekilde “ Biz tamız tam hocam eyvallah” gibi gayet kendinizden emin güven verici bir sesle bağırın (iyi bağırın çünkü duymuyorlar). Bu tüm takımların orda olması olayı turnuvalarda hep bir krize dönüşür, orada bir türlü toplanamayız bu da o agresif kardeşimizi daha da agresif yapar. O yüzden buna dikkat edin. Takım yoklamasından sonra sosyalleşme vakti gelmiştir. Daha sonra Türkiye deki münazara toplulukları hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz ama şimdilik sadece tanışmada yapılması gerek beş altın noktaya değineceğim.

TANIŞMANIN 5 ALTIN KURALI

  • Dik durun ve sanki yirmi yıllık bir münazırmış havalarına girin (ama abartmayın)
  • Karşınızdakine argüman taktikleri verin münazara hakkında bir iki nüans paylaşın.-Bunları önceden başkanınıza sorabilirsiniz-

(Şu noktaya kadar çok itici oldunuz şimdi biraz sevecen davranma vakti)

  • Karşınızdakinin sizinle paylaştığı münazara hakkındaki noktaları içtenlikle onaylayın.
  • Esprisine gülün.-Komik olmasına gerek yok-
  • Ve bir daha görüşeceğinizi söyleyin.-hatta numarasını alın-

Asıl mevzumuz turnuva saksı gibi dikilme yeri değildir.

Ve artık konu açıklanacaktır salona geçin bir kağıt kalem ile konuyu ve konumunuzu bekleyin. Çıkınca hemen not alın ve sizinle gelen usta münazıra bir bakın. O size bir iki taktik verecektir ama bu çok az bir taktiktir. Siz gene de dikkate alarak önceden çalıştığınız gibi argümanlarınızı yazın sakinliğinizi koruyun. Maç için salonunuza geçin ve konumunuzu alın.Maç sırasında yapmanız gerekenleri bir sonraki yazımızda anlatacağız.

 

 

Bir münazırın başucu notları-2” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: Bir münazırın başucu notları-1 | Politika Okulu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s