Robert Nozick: Kölenin Hikayesi

Robet Nozick’in köle hikâyesi çok kısa dokuz bölümden oluşuyor. Nozick kendinizi bu hikâyede köle olarak hayal etmenizi istiyor.

Birinci bölümde sen, acımasız bir sahibi olan, tam anlamıyla bir kölesin. Sahibin seni zorla çarpıştırıp, istediği zaman dövüyor.

İkinci bölümde, sahibin biraz daha sakinleşiyor ve seni sadece kuralları bozduğunda dövüyor. Sana, kısa molalar bile veriyor.

Üçüncü bölümde, seninle birlikte, aynı sahibiniz olan, diğer köleler de ekleniyor. Bu sahip size de danışarak, malların nasıl aranızda bölüneceğine de karar veriyor.

Dördüncü bölümde, birkaç gün çalışmak zorunda değilsin. Artık sahibin için üç gün çalışmak zorundasın ve diğer dört gün serbestsin.

Beşinci bölümde, istediğin iste çalışabiliyorsun fakat bir zamanlar sahibin için çalıştığın üç gün için kazandıklarının 7’de 3’ünü sahibine ödemek zorundasın. Ayrıca, sahibin acil bir durumda seni işe çağırma hakkına hala sahip.

Altıncı bölümde, diyelim on bin köle var ve sen hariç herkes oy verme hakkına sahip. Böylece o köleler oy vererek her şeye karar veriyorlar. Senin maaşının ne kadarı sahibine gidecek ve bu para nasıl harcanacak…

Yedinci bölümde, hala oy veremiyorsun ama oy verebilenleri, senin istediğin şekilde oy vermeleri için yönlendirebiliyorsun.

Sekizinci bölümde, oy verebiliyorsun ama sadece beraberliği bozmak için.  Oy kullanıyorsun ve eğer beraberlik olursa, oyun kaydediliyor. Hiçbir zaman beraberlik olmadı.

Dokuzuncu bölümde tamamen oy verme hakkına sahipsin. Ama bu sadece bir laf. Sekizinci bölümde olduğu gibi, eğer beraberlik olursa oyunun değeri var. Ama hiçbir zaman bir beraberlik olmadı.

Nozick’in sorusu şu: Hangi bölümde bu hikaye, bir kölenin hikayesi olmaktan çıktı? Bu soru, her bildiğin şeyi sorgulamana sebep olan bir soru. Vergiler, toplum, devlet… Bu soruyu her duyduğunda, her devlet propagandasını sorgulamana sebep oluyor. Bu nedenle, Nozick’in sorusu hiç sorulmuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s