ŞANGHAY EKONOMİSİNE YAKINDAN BAKIŞ

2014 yılı resmi kayıtlara göre nüfusu yaklaşık 25 milyon olan Şanghay, nam-ı diğer “Doğunun Paris”i, Çin’in doğu kısmındaki 6340 km2lik alanda Çin’in ekonomik başkenti diyebileceğimiz devasa bir metropoldür. Coğrafi olarak düzlük bir alan olmasından dolayı Şanghay’ı geniş bir ova olarak sayabiliriz. Çin’in vitrini konumunda olan şehir eğitim, turizm, kültür-sanat, eğlence ve özellikle ekonomi alanında adını dünyaya duyurmuş önemli merkezlerden birisidir. Son yıllarda hızla yükselerek dünyanın ikinci büyük ekonomisi haline gelen Çin, tıpkı diğer önemli şehirlerine yaptığı gibi Şanghay’a da ciddi miktarlarda yatırım yapmış ve günümüzdeki görkemli halini oluşturmuştur. Ayrıca önemli tarihi olaylara şahitlik etmiş olması, dünya çapında saygın üniversiteleri barındırması ve her alan ve kültürden çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapıyor olması gibi etkenler Şanghay’ı Çin’in göz bebeği haline getirmiştir.

Şanghay, Çin’in ekonomik, finansal, ticari ve nakliye alanlarında çok önemli bir yere sahip cazibe merkezidir. Ulusal ve uluslar arası ekonomik yapının kilit taşlarından biri olan bu şehir 21. yüzyılın ekonomik başkentlerinden birisidir.

Uluslar arası standartlar açısından istenilen niteliklere sahip büyük limanlarıyla, devasa fuarlara ev sahipliği yapmasıyla ve dünyanın her yerinden farklı sektörlerden birçok yatırımcıya ev sahipliği yapmasıyla Çin’in ekonomik ve ticari gelişimine eskiden bu yana liderlik etmektedir. Özellikle 1978 deki reformdan sonra 2000 yılına kadar devam eden gelişim hızı sürekli ivme kazanmıştır. Takip eden 15 yıl içerisinde ekonomik gelişimini 10%’un üzerinde tutmayı başarmıştır.

Ülke yüzölçümünün sadece %0.06’sını kaplayan Şanghay, şimdi ülkenin endüstri ürünlerinin yaklaşık %8,3’ünü, ülke geneli nakliye hacminin %10’unu, ülkenin ithalat ve ihracatının 25%’ini ve ülke gelirinin %12,5’unu karşılamaktadır.

ZİRAAT:

Ziraatin önemle vurgulanması gerektiğini bilen Şanghay Eyalet Yönetimi, daima tarım, hayvancılık, ormancılık ve balıkçılık alanlarında da gelişmeyi hedeflemektedir. Kentin avantajlı coğrafi konumu, tarımsal kalkınma için uygun koşulları sunmaktadır. Çok büyük tarımsal alanlarının olmamasına karşın uygun sıcaklık, yeterli güneş ışığı ve bol yağışı bu kenti Çin’in verimli ve popüler tarım kenti olmasını sağlamıştır. Genellikle bölgenin elde ettiği et, süt, yumurta, tahıl, sebze ve meyve ürünleri şehrin tüketim miktarını karşılamaktadır. Buna karşın bazı ürünler komşu bölge ve ülkelerden ithal edilmektedir.

Şanghay’da birçok modern zirai alan bulunmaktadır. Bu alanlar Yeni Pudong bölgesindeki  Sunqiao Modern Zirai Gelişim Alanı (Sunqiao Modern Agriculture Development Zone-Pudong New Area), Güney Fengxian bölgesindeki Fengxian Modern Zirai Gelişim Alanı (Fengxian Modern Agriculture Zone-the south Fengxian District) ayrıca Baoshan, Jiading, Minhang, Songjiang, Jinshan bölgeleri ve Chongming Adasında bulunmaktadır. Bu kentsel tarım alanları yabancı yatırımın, ileri teknolojilerin ve modern tarımın ilgisini cezbetmektedir.

Ayrıca bölgeler arası oluşturulan pratik ve hızlı ulaşım ağı, sanayi ve tarım işbirliğinin güçlendirilmesine yardım etmekle beraber ayrıca ihracat odaklı kurulmuş olan bu sistem beraberinde tarım gelirlerini bir hayli artırmıştır.

SANAYİ VE YAPI ENDÜSTRİSİ:

Endüstri gelişimindeki bu hızlı büyüme Şanghay ekonomisine büyük katkıda bulunmaktadır. Geçmişte imalat endüstrisinin desteklenmesi endüstriyel altyapının ve büyük projelerin gerçekleşmesine ön ayak olmuştur.

Otomobil, elektronik ekipmanları ve iletişim ekipmanları, petrokimya, çelik ürünleri, yan sanayi ekipmanları ve biyomedikal üretimi Şanghay’ın endüstride altı önemli ayağını oluşturmaktadır.

Şanghay hala bu endüstrilere çok önem vermektedir. Yeni Pudong Bölgesindeki Jinqiao ihracat işlem alanı (Jinqiao Export Processing Zone in Pudong New Area), Zhangjiang, İleri Teknoloji parkı (Zhangjiang Hi-Tech Park) ve bunun gibi çeşitli imal alanları barındıran Jiading, Qingpu, Songjiang ve Minhang bölgeleriyle, Şanghay, endüstride önemli bir merkez olmayı başarmıştır. Bu sanayi alanlarının şehir ve ülke ekonomisine katkı sağlayacaklarından şüphe olmamasına rağmen beraberinde çeşitli çevre sorunlarını da getirmesi kaçınılamaz.

Şehirde yapı ve mimari sektörü de çok hızlı bir şekilde gelişmektedir. İnşa edilen havaalanları, demiryolları, karayolları, otoyollar, metrolar, maglev Hatları, limanlar, köprüler ve tüneller oldukça pratik bir ulaşım ağı oluşturmuştur. Şehirdeki ticari binalar, rezidanslar ve gelişmiş altyapı sistemi yapılacak yatırımlar için ferah ve elverişli bir ortam hazırlamaktadır.

DİĞER ENDÜSTRİLER:

Gelişen diğer sektörler, özellikle hizmet sektörü şehrin bu gelişiminin vazgeçilmez bir parçasıdır. Son yıllarda finansal piyasa sistemi bu büyük hizmet sektörüyle beraber yerli ve yabancı sakinlerin yaşam standartlarını bir hayli artırmıştır. Ulusal ve uluslar arası ticaret hızlıca gelişmiş özellikle Pudong bölgesindeki Lujiazui Finans ve Ticaret Bölgesi (Lujiazui Finance and Trade Zone) burayı daha etkili hale getirmiştir. Bu alan yerli ve yabancı borsa, menkul kıymet şirketleri ve sigorta şirketlerini beraberinde getirmiştir.

Ulaşım, özellikle şehrin devasa metro sistemi, hızlı bir şekilde büyüyerek ihtiyacı karşılayıp kaliteli bir hizmet sunmaktadır. Pratik posta hizmetleri, iletişim ve bilgi endüstrileri insanlar arasında günlük iletişimi kolaylaştırmaktadır.

Burada büyüyen diğer çeşitli hizmet sektörleri vatandaşların hayat standartlarını iyileştirmiştir. Bu sektörlere örnek olarak; yemek, eğlence, turizm, emlak, eğitim, kültür, sağlık, fiziksel eğitim, TV ve yayıncılık, danışmanlık ve bilgi hizmetleri, teknik hizmetler, kamu hizmetleri ve sosyal yardım derneklerini söyleyebiliriz.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ŞANGHAY EKONOMİSİ:

Ulusal politika reformunun başlamasının Şanghay’ın gelişimine olan etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Şehrin ekonomik büyümesi yıllar içerisinde çok büyük bir gelişme kat etmiştir. Böylece yerel halkın geliri ve buna bağlı olarak yaşam standardına olumlu yönde etki etmiştir.

Buna rağmen bazı temel sorunlar göz ardı edilemeyecek niteliktedir. Üretime bağlı olarak yükselen ekonomi, özellikle ağır sanayi daha fazla alan ve enerjiye ihtiyaç duymakta ve ciddi çevre kirliliği gibi sorunlara sebep olmaktadır. Hizmet sektörü gibi diğer iş kolları da endüstrinin küçük bir alanını kapsamaktadır. Eğer bu durum bu şekilde devam ederse ekonomide dengesizliğe neden olabileceği tahmin edilmektedir.

Bu problemi çözmek için Şanghay, sanayi yapısının dönüşümünü ve hizmet sektörlerinin gelişimini teşvik etmeye devam etmektedir. Seçilen bu sektörler; finans, ticaret, otomobil üretimi, yan sanayi ve gayrimenkul alanlarından oluşmaktadır. Bu yolla şehir ekonomi ve çevre arasında bir denge kurabilir. Ayrıca yerel işletmeler yaratıcılıklarını geliştirebilir ve yenilikçi büyümelerini sürdürebilirler.

Uluslar arası çaptaki dev firmalar Asya Pasifiğindeki temsilciliklerini Şanghay’a açmaktadırlar. Özellikle World Expo 2010’un gelişiyle Şanghay daha iyi hizmet ve ekonomik büyümenin liderliği için uluslar arası çapta Yangtze Nehri Delta’sında ve bütün Çin’de adını kabullendirmiş büyük bir metropole dönüşmüştür.

Yazar: Mehmet Akif Polat

Yazar iletişim: mhmtakfplt@hotmail.com

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s